Jak na zelené Vánoce

Jak na zelené Vánoce - Device.cz    Vánoce se ze svátků klidu začínají stávat spíše obdobím shonu a obrovských nákupů. S tím je ovšem spojené i velké množství odpadu, které z popelnic po vánočních svátcích přímo přetéká. Proto vám přinášíme pár tipů, jak pojmout Vánoce ekologičtěji.

Vánoční stromeček

I když se může zdát umělý stromeček jako ekologičtější varianta, často tomu tak bohužel není. Už při jeho výrobě dochází k velké zátěži životního prostředí a do regálů českých obchodů ho obvykle čeká dlouhá cesta přes půl zeměkoule. Aby jeho ekologická stopa byla stejná jako u živého, musel by být používán nejméně dvacet let. Když doslouží, což bývá ovšem dříve, tak se velmi špatně recykluje.

Nejlepší variantou je pořízení stromečku v květináči, který vám tak může vydržet více let a potom ho můžete zasadit na zahradě. Pokud se nechcete živého velkého stromečku vzdát, je dobré vyhledat prodejce se stromečky z šetrně obhospodařovaných lesů. Stromeček můžete ozdobit přírodními nebo jedlými ozdobami.

Dárky

Dárkové poukazy se stávají oblíbenou formou dárku. Může jít jak o poukaz na nákup v e-shopu, adrenalinový zážitek, zájezd, večeři v oblíbené restauraci nebo permanentku do fitcentra. Poukazy na nákup řeší častý problém, že obdarovaný dostane dárek, který se mu nelíbí. Vouchery mají také tu výhodu, že dávají radost hned dvakrát - při rozbalení a pak při jeho čerpání, navíc termín si může obdarovaný vybrat, kdy se mu hodí. 

Co se týče hmotných dárků, je nutné brát v potaz jejich ekologickou stopu. Nejlepší je kupovat dárky české výroby, skvělou volbou jsou dárky z chráněných dílen nebo dokonce designové dárky vyrobené z recyklovaných plastů. Mezi dárky, které šetří životní prostředí, nepochybně patří i repasovaná ICT z našeho e-shopu. Vedle nešlápnete ani s Fair Trade výrobky. A nezapomeňte, že největší radost udělají dárky od srdce, tedy ty vlastnoručně vyrobené. Když sami dostanete dárek, který se vám nelíbí, nebo ho nevyužijete a zůstal by tak ležet ve skříni, najděte mu raději nového majitele - může to být někdo z vašich blízkých nebo jej věnujte na charitu.   

K balení dárků jsou dobrou volbou dárkové tašky, které lze používat opakovaně. Je ale pravda, že úhledně zabalené dárky k Vánocům prostě patří. Používejte papírový balicí papír, který se dá dobře recyklovat, nebo již recyklovaný balicí papír. Při balení si dobře vyměřte velikost papíru, ať vám nevznikají zbytky. Papír z dárků zabalených ve velkých krabicích lze použít opakovaně, nebývá pomačkaný, takže se dá rozstříhat na části a použít v budoucnu k zabalení menších dárků.

Štědrovečerní večeře

Na prvním místě je určitě dobré připomenout, že pokud si koupíte živého kapra a po jeho pobytu ve vaší vaně se vám ho zželí a budete ho chtít pustit zpět do rybníka, kapr s největší pravděpodobností zahyne. Abyste se vyhnuli jak svému tak kaprovu stresu z jeho zabíjení, kupte si raději rybu chlazenou nebo mraženou. Po usmažení kapra ke štědrovečerní večeři nevylévejte olej do odpadu, protože pak působí problém čističkám. 

Při pečení cukroví a přípravě vánoční hostiny myslete také na množství jídla, které jste schopni sníst, aby se jídlo zbytečně nevyhazovalo. Na nákup potravin vyrazte s látkovou taškou nebo košíkem, ať nepřispíváte ke zbytečnému používání igelitových tašek.  

 

Doufáme, že vás některé z našich tipů zaujaly a hlavně, že Vánoce pro vás budou opravdovými svátky plnými klidu, míru a lásky.