Nezapomeňte na jarní údržbu

Nezapomeňte na jarní údržbu - Device.cz    Dopřejte svým IT a mobilním pomocníkům jarní údržbu. Přinášíme vám pár tipů, jak na to.

Dopřejte svým IT a mobilním pomocníkům jarní údržbu

Jaro a první náznaky teplejšího počasí je tu, tak proč by váš počítač měl doslova zamrzat, jako v zimě? Po všech těch zimních večerech prosurfovaných na všemožných webových stránkách se není moc čemu divit. Přinášíme vám pár rad a tipů, jak dát vaše IT hračky opět do pucu.

Zbavte se balastu, aktualizujte

Nejjednodušší věc, kterou můžete udělat, je odstranit nepotřebné programy a rozšíření internetových prohlížečů, které se do počítače nenápadně dostávají společně s instalací užitečných programů. Dále je vhodné pročistit registry a rozloučit se s již nepoužívanými programy a hrami, které zbytečně zabírají místo a během na pozadí ubírají výpočetní výkon – a to jak na počítači, tak v mobilu.

Na jedno klikovou údržbu doporučujeme pro nekomerční užití bezplatný program CCleaner, který je k dispozici pro operační systémy Windows i OS X. CCleaner pročistí vaše registry (na PC), vysype koš, odstraní zástupce nedávno otevřených dokumentů, promaže historii prohlížeče a udělá za vás spoustu dalších věcí, které se pozitivně promítnou do rychlosti počítače.

Rychlost prohlížeče můžete zvýšit také tím, že si projdete jeho volitelná rozšíření a odstraníte ty nástroje, které již nepoužíváte nebo se staly nefunkční. To stejné platí pro uživatele služeb Google: jděte na nastavení zabezpečení vašeho účtu a zvolte „připojené aplikace a stránky“ v dolní části seznamu. Zde odškrtněte všechna zařízení, která již nevlastníte nebo s nimi nepracujete.

Majitelé operačního systému Windows by také měli popřemýšlet nad alternativou k systémovému nástroji pro defragmentaci disku. Například Defraggler od společnosti Piriform, která stojí za zmíněným CCleanerem, je dobrou volbou. Uživateli nabízí řadu možností, i pokud si program stáhnete pro nekomerční použití a tudíž za něj nezaplatíte.

Uživatelé systému OS X se sice o defragmentaci díky stavbě systému starat nemusejí, nicméně jistě ocení program DaisyDisk. Jeho předností je schopnost vizuálně zobrazit obsazené místo na disku, přičemž data člení do logických kategorií. Ihned tak vidíte, jakou část disku zabírají fotografie z vaší dovolené, případně filmy ve vysokém rozlišení.

Ať již ve svém zařízení používáte jakýkoliv operační systém (včetně systémů mobilních), vždy dbejte na to, abyste měli nainstalovanou poslední dostupnou verzi či aktualizaci. Nezapomeňte stahovat a instalovat veškeré bezpečností záplaty, které jsou pro zabezpečení vašich dat klíčové. U mobilních zařízení neopomíjejte aktualizovat vámi instalované programy.

Zabezpečte se

Poté, co jste vyčistili systém a zrychlili tak jeho chod, je čas k posílení obrany vůči externím útokům a virům. Základem je aktualizovat svůj firewall a antivir na poslední dostupnou verzi. Dnes máte k dispozici celou řadu prověřených a kvalitních antivirových řešení, jako jsou například AVG, Norton, Kasperski, Avast a další. Jednotlivé antiviry nabízejí různou hloubku nastavení a hodí se pro různě zkušené uživatele. Mezi nejjednodušší a připravené k okamžitému použití se řadí Avast a AVG. Stačí je nainstalovat, není nutné cokoliv nastavovat.

Jakmile antivir nainstalujete/aktualizujete, spusťte úplnou hloubkovou kontrolu, která prověří každý sektor vašeho úložiště. Nezapomeňte otestovat všechny jednotky, včetně externích disků.

Dnes se útokům nevyhnou ani chytré telefony a tablety. Naštěstí jsou zmiňovaný Avast i AVG dostupné pro operační systém Android a nabízí stejně kvalitní služby, jako na počítači. Základní vlastnosti aplikací, jako jsou kontrola a ochrana proti virům, jsou zdarma. Pokud budete chtít využívat další nástroje – například lokátor ztraceného telefonu, budete si muset připlatit. Uživatelé zařízení s iOS se virů tolik obávat nemusejí. Jejich data jsou automaticky kontrolována v cloudovém úložišti před jejich stažením do zařízení, takže žádný antivirus nepotřebují.

V neposlední řadě by se každý uživatel měl zamyslet nad svými hesly – zda je vytváří dostatečně dlouhá a dostatečně rozmanitá. Hesla typu 123456 nebo asdfg nejsou bezpečná. Naopak hodně pirátských nástrojů automaticky zkouší tato nejčastější „nehesla“ jako první. Heslo je vhodné mít více jak 8 znaků dlouhé, skládající se z velkých a malých písmen, čísel a speciálních znaků.

Zálohujte

Když již máte data vyčištěna a zabezpečena, nezapomeňte si je zálohovat. Nikdy totiž nevíte, kdy přijde nějaká pohroma a vy o svá data přijdete. Windows i OS X nativně podporují zálohování na sekundární zařízení či média. Mějte klidný spánek díky záloze vašich rodinných fotografií, pracovních dokumentů, domácích videí a dalších, pro vás nezbytných dat.

I když si můžete (a měli byste) nastavit zálohování v týdenním intervalu, nikdy se nemůžete na 100 % spolehnout, že o svá data vlivem masivního požáru či povodní nepřijdete. Záloh není nikdy dost, a proto se nebojte využít také takzvaných cloudových úložišť, která zálohují vaše data online. Hojně rozšířeným a populárním je například Dropbox, nicméně existuje i řada dalších.

Proveďte očistu

Nyní by měly být všechna vaše zařízení „uvnitř“ vypucovaná, je čas jim ještě dopřát vnější očistu. Otřete monitor vlhkým hadříkem, obchody dnes nabízí řadu vlhčených hadříků či čistících sprejů. Nezapomeňte také otřít prach z monitoru a skříně nebo notebooku. Opatrně vysypte či vysajte z klávesnice zbytky svačiny, které se při vaší siestě nahromadily uvnitř a očistěte zbytky rozlité kávy. Pokud máte desktop, otevřete skříň a opatrně odstraňte všechen usazený prach ze základní desky i ventilátorů.

Gratulujeme, vaši jarní údržbu máte úspěšně za sebou.