Průvodce výběrem monitorů

Než se rozhodnete koupit monitor, zamyslete se, na co jej budete používat.

Pro domácí použití nebo do kanceláře na běžnou práci s internetem, psaní mailů, prohlížení fotografií, plně postačí jakýkoliv monitor s dobrou ergonomií. Dejte si pozor na to, aby šel monitor nastavit do polohy, kdy je horní okraj obrazovky ve stejné výšce jako oči, zabráníte tomu, že Vás budou bolet záda, když se budete neustále naklánět.

Do kanceláře vyberte monitor alespoň s úhlopříčkou 19". Na psaní faktur, dopisů apod. Na práci s více aplikacemi současně bude lepší vybrat si z nabídky 22" monitorů. Stejně tak na sledování filmů je vhodnější monitor s úhlopříčkou od 22". Úhlopříčka se udává v palcích. Např. 17" monitor má úhlopříčku 17 palců (1 palec je 2,54 cm).

Důležitým parametrem LCD monitoru je tzv. kontrastní poměr. Je definován jako poměr svítivosti nejsvětlejší (bílá) a nejtmavší barvy (černá), které je monitor schopen zobrazit. Čím vyšší tento poměr je, tím lépe. Význam tohoto poměru je vidět především při zobrazování černé - při nízkém kontrastním poměru LCD vypadá černá spíš jako hodně tmavá šedá, což samozřejmě zhoršuje kvalitu (především ostrost) obrazu. Opatrnost je na místě - levný monitor, který se chlubí dynamickým poměrem 10 000:1 nebude poskytovat lepší obraz než výrazně dražší monitor se skutečným poměrem "jen" 500:1.

Připojení DVI je vhodnější volba vzhledem k tomu, že poskytuje mnohem stabilnější obraz s věrnějšími a živějším barvami. Analogové VGA kabely jsou také náchylnější k rušení více než DVI. Nejlacinější LCD monitory mají stále jen VGA konektory, zatímco kvalitnější modely mají možnost obojího. V nedávné době se začalo prosazovat i připojení pomocí tzv. DisplayPortu, což je levná alternativa k HDMI a čím dál více se prosazuje připojení pomocí USB. Toto připojení je naprosto skvělé a jednoduché připojení v kanceláři (například i více LCD monitorů najednou), má to ale jeden háček. USB rozhraní nemá takovou datovou propustnost, aby nedocházelo ke snížení zobrazených snímků za vteřinu . To se projeví nejčastěji při hraní her a přehrávání videa  pro tyto účely je USB připojení nevhodné.

Aktuální nabídku monitorů najdete v sekci Monitory.