Windows XP mizí z českých počítačů, ztratily půlku uživatelů

Windows XP mizí z českých počítačů, ztratily půlku uživatelů - Device.cz    Nejvíce lidí v Česku letos na jaře používalo Windows 7. Operační systém Windows XP má ale stále ještě pětina uživatelů.

Podíl dosluhujících Windows XP mezi tuzemskými uživateli meziročně klesl téměř o polovinu. Operační systém však i po ukončení podpory stále běží na skoro pětině všech počítačů v České republice. Vyplývá to ze statistiky webu Rankings.cz.

Od ukončení podpory ze strany Microsoftu na začátku letošního dubna Windows XP ztratily zhruba šest procentních bodů a jejich podíl se snížil na osmnáct procent. XP jsou na trhu dvanáct let, podle Microsoftu jsou ale již zastaralé a mnohem méně bezpečné než novější verze.

Své postavení posilují Windows 7, kterým v pololetí patřila polovina trhu. Meziročně to znamená posílení o tři procentní body.

Podíl třetího Androidu se za rok více než zdvojnásobil na téměř deset procent. Čtvrté jsou nejnovější Windows 8.1 s necelými šesti procenty a podobný podíl mají Windows 8.