Zelené Velikonoce

Zelené Velikonoce - Device.cz    Velikonoce jsou svátky jara a probouzející se přírody, co je ale přírodního na plastových ozdobách a vajíčkách obarvených umělými barvami? Přinášíme vám několik tipů, díky kterým budou Velikonoce zelené ve všech směrech.

Přírodně barvená vejce od šťastných slepic

Zdobení vajíček je jedna z nejvýznamnějších velikonočních tradic, zářivých barev je ale často dosahováno použitím umělých potravinářských barviv. Krásné barevné odstíny je ovšem možné vytvořit i přírodní cestou. Mnoho z vás určitě zná barvení vyvařenými cibulovými slupkami, možností je ale spousta. Žlutá vajíčka získáme ze šafránu, zelená třeba ze špenátu a červená vyvařením řepy. Jako další barviva se dá použít červené víno, borůvky nebo červené zelí.

Pokud se rozhodnete pro nákup bio vajec, budete mít jistotu, že slepice jsou chovány v podmínkách, které jsou velmi blízké domácímu chovu slepic. Slepice mají výběh, ve kterém se mohou volně pohybovat, a jejich krmivo pochází zejména z ekofarem. Zakázáno je zde podávání krmiva chemického původu. Tyto slepice tak žijí delší život bez stresu, oproti těm, které jsou chované v klecích. První číslice, která je na vejci natištěná, určuje metodu chovu. Bio vejce z ekologického zemědělství jsou označena číslem 0. Skvělou volbou je také nákup vajec od známých na vsi.     

Zbavte se plastových dekorací

Vajíčka nemusíte zdobit jen pro koledníky, ale kraslice můžou sloužit také jako velikonoční ozdoby. Zasejte si zelené osení, které můžete krásně ozdobit právě zmíněnými kraslicemi. Osení vysejte nejlépe 14 dní před Velikonocemi. Pokud to již nestíháte, vysejte si na vatu řeřichu, která vyroste do výšky 5 cm již za čtyři dny.

Zajímavým nápadem je ozdobení sváteční velikonoční tabule čerstvou zeleninou. Mrkve a ředkvičky i s natí můžete zastrčit do skleniček, nebo je rozprostřít do středu stolu. Zkuste také provléknout jarní cibulky kroužkem na ubrousky.

Zdravější koleda

Cukrovinky jsou vedle vajíček nejčastěji nakupovaným velikonočním zbožím. Vybírejte takové sladkosti, které neobsahují zbytečné množství obalů končících v koši. Sladkou odměnu pro koledníky můžete upéct i sami, připravte například tematické velikonoční cupcaky, zdobené perníčky nebo piškotová vejce slepovaná marmeládou. Obchody s cukrářskými potřebami nabízí v tomto období spoustu velikonočních pečicích forem.

 

Přejeme vám krásné Velikonoce a příjemné prožití prodlouženého volna s rodinou.